Hydrolýza

Hydrolýza je chemický proces, pri ktorom voda reaguje s inou chemickou zlúčeninou a spôsobuje jej rozklad. Tento proces môže ovplyvniť rôzne materiály, ako sú polyméry, soli, estery a peptidy, a viesť k ich degradácii. Obzvlášť náchylné sú k tomu polyméry s esterovými alebo amidovými väzbami. Materiály náchylné k hydrolýze môžu v prostredí s vysokou vlhkosťou alebo pri kontakte s vodnými roztokmi stratiť svoje mechanické vlastnosti, pevnosť a pružnosť.

Materiály všeobecne citlivé na hydrolýzu:
- polyuretán (PU-ak je vyrobený na esterovej báze)
- polyvinylacetát (PVA)
- polyamid (nylon)j
- polyester
- polyglikolid (PGA)
Vystavenie vlhkosti alebo vode vedie k strate mechanických vlastností – tzn. zníženie odolnosti voči nárazu a trhaniu.


Materiály všeobecne odolné hydrolýze:
- polytetrafluóretylén (PTFE)
- silikón
- polyvinylchlorid (PVC)
- polyetylén (PE)
- polyetylén tereftalát (PET)
- polypropylén (PP)
- polyimid (PI)
- polykarbonát (PC)
- polymetylmetakrylát (PMMA)
- neoprén (polychlóroprén)
Tieto materiály všeobecne odolávajú rozkladu vo vlhkom alebo vodnom prostredí. Možno ich použiť napríklad v potrubí, obaloch a vonkajších konštrukciách.

EPDM
- Je považovaný za odolný voči hydrolýze.
- Môže podliehať degradácii za extrémnych podmienok, kedy je vystavený vysokým teplotám alebo agresívnym chemikáliám (silným kyselinám alebo zásadám), prípadne dlhodobému pôsobeniu silnej vlhkosti. Tieto faktory môžu „naštartovať“ hydrolýzu a spôsobiť zmäkčenie, stratu pevnosti alebo tvorbu trhlín.

 

Hadica citlivá na hydrolýzu
Hydrolýzu je potrebné sledovať napríklad pri hadciach, vyrobených z určitých typov elastomérov, ako je napríklad polyuretán s esterovými väzbami. Ak je hadica z tohto typu polyuretánu vystavená vode alebo vlhkosti, vedie to k jej postupnému rozkladu a strate mechanických vlastností.
Na hydrolýzu sú citlivé aj niektoré polyamidové (PA) a polyesterové (PES) hadice, pokiaľ sú používané v náročných podmienkach.

Spôsoby ochrany hadice pred hydrolýzou:
- výber materiálu (napríklad zvoliť polyuretánové hadice vyrobené na báze éteru)
- skladovanie (na suchom a chladnom mieste, bez priameho slnečného svetla a zdroja tepla)
- ochranný obal (chráni hadicu pred vodou a vlhkosťou)
- pravidelná kontrola
- správna inštalácia (hadice by nemali byť prehnuté alebo stlačené, to by mohlo spôsobiť vnútorné poškodenie a zvýšiť riziko hydrolýzy)
- obmedzenie expozície (skrátenie vystavenia hadíc pôsobeniu vody a chemikálií)

 

Odporúčania:
Hadice a ďalšie produkty vyrobené z materiálov náchylných na hydrolýzu je potrebné pravidelne kontrolovať a prípadne vymeniť, aby nedošlo k zlyhaniu systému, v ktorom sú používané.

Odolnosť produktu voči hydrolýze nevyplýva iba z použitého materiálu, ale aj z konkrétneho spôsobu spracovania.

V našom sortimente vám bude pri výbere hadíc odolných voči hydrolýze nápomocný filter „Odolnosť hydrolýze“, ktorý môžete využiť napríklad pri výbere vhodnej Hadica na odsávanie.